Vegan 101 - Cruelty Free Nedir?

Cruelty-Free nedir?

Tüketicilerin, "Cruelty Free " ve "hayvanlar üzerinde test edilmemiş" yazan etiketlerin her zaman düşündüğümüz anlamına gelmeyebileceğinin farkında olması gerekir. Devlet kurumları bu terimleri tanımlamadığından ve kullanımları için standartlar belirlemediğinden, kendi "Cruelty Free" etiketlerini tanımlamak bireysel şirketlere ve topluklara bırakılmıştır.

"Cruelty free" şu anlama gelir:

‘Ürün ve ürün içerikleri hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.’

Ancak sertifikasız olarak konulan 'Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir' ibaresi aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir ;

Aşağıdaki durumlar ile ilgili şüpheler de ürünün alındığı yerle irtibata geçilmesi daha net bir sonuç verecektir.

  • İçerikler ve hammaddeler hayvanlar üzerinde test edilirken, nihai ürün test edilmemiştir.

  • Üreticinin kendisi hayvan testleri gerçekleştirmemiş olabilir ancak bunun yerine bunları test etmesi için bir tedarikçiye güvenmiş olabilir veya başka bir şirketin önceki hayvan testi sonuçlarını referans almıştır.

  • Test, hayvanları koruyan yasaların daha zayıf olabileceği yabancı bir ülkede yapıldı.(Çin’de kozmetik ürünleri için hayvan deneyleri zorunludur)

  • İçerikler veya ürün son beş, on veya yirmi yıl içinde hayvanlar üzerinde test edilmemiştir

Ancak Cruelty Free sertifikalarında ürünü üretenler ‘Malzemeler, hammaddeler ve  ürünler bir sertifika tarihinden sonra hayvanlar üzerinde test edilmemiştir ve gelecekte hayvanlar üzerinde test edilmeyecektir.’ taahhüdü vermektedirler.

Çoğu üreticinin ‘hayvanlar üzerinde denenmemiştir’ ifadesi ile ne demek istediğini anlamanın zorluklarına rağmen özel kurum ve kuruluşların Cruelty Free Label Sertifikası güvenilir kaynaklar olabilir.

Sizin için Dünya çapında en güvenilen 3 Cruelty Free Label etiketlerini aşağıda sıraladık ;

1) CCIC LEAPING BUNNY LABEL

Coalition for Consumer Information on Cosmetics '(CCIC) Leaping Bunny Programı Cruelty Free Label için kapsamlı bir standart sürdürmektedir. Bu etiket , tüketicilerin hayvanlar üzerinde test yapılmadan üretilen ürünler için alışveriş yapmasını kolaylaştırır. Leaping Bunny, lisans sahiplerinin ürün geliştirmenin herhangi bir aşamasında hayvanlar üzerinde test yapmama taahhüdünü imzalaması gerektiğinden, tüketicilere satın aldıkları ürünlerin en katı zulümden arındırılmış standartları karşıladığına dair güvence vermektedir. Şirketin bileşen tedarikçileri, tüm ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olmak için aynı sözü vermelidir. CCIC ayrıca, lisans sahiplerinin ve tedarikçilerin "hayvanlar üzerinde test yapılmaz" üretim politikası iddialarını değerlendirmek için yerinde denetimler de gerçekleştirir.

2) PETA CRUELTY FREE LABEL

PETA tarafından listelenmek veya "Hayvan Testi-Ücretsiz" logosunu veya "PETA Onaylı Küresel Hayvan Testi Politikası" logosunu taşımak için, şirketler ve markalar hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test yapmamalı, komisyon vermemeli, ödeme yapmamalı veya testlere izin vermemelidir.    Hem hammadeler hem de nihai ürünler için geliştirme aşaması da bu sürece dahildir. Tedarikçileriyle, sözleşmenin imzalandığı andan itibaren tedarikçilerin şirket veya marka tarafından satın alınan malzemeler için hayvanlar üzerinde test yapmayacağını, gerçekleştirmeyeceğini, komisyon ödemeyeceğini, ödeme yapmayacağını veya test edilmesine izin vermeyeceğini garanti eden anlaşmalara sahip olmaları gerekir.

Peta web sitesinde yaptığı açıklamada ;

‘Lisans sahiplerimiz de dahil olmak üzere tüm şirketler tarafından kullanılan birçok bileşenin geçmişte hayvanlar üzerinde test edilmiş olabileceğinin farkındayız ve bu geçmişi değiştiremeyiz. Logomuz, "PETA Onaylı" olduklarından gelecekte hayvan testlerini katı bir şekilde yasaklama taahhüdünde bulunan şirketleri tanır.’

3) Choose Cruelty Free Rabbit

'Bizim için değil, bizimle yaşayan hayvanların hakları için Cruelty Free ürünleri seçin.' sloganını benimsemiştir.

Avustralya merkezli bağımsız, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CCF kozmetik, tuvalet malzemeleri ve diğer ev ürünlerini pazarlamayı kolaylaştıran ve hayvanları koruyan hayvan testlerini sona erdirmek için aktif kampanyalar yapmaktadır ,1993'ten beri Avustralyalı ve Uluslarası tüketiciler için doğru seçimler yapmaları için Cruelty Free Listeleri oluşturmaktadır.Çin gibi bazı ülkelerde yasalarca zorunlu kılındığında bile hayvanlar üzerinde test yapmayan etik ve ahlaki açıdan sağlam şirketleri Cruelty Free olarak nitelendirirler. CCF Çin’de gerçekleştirilen hayvan deneyleri konusunda da sert bir politika benimsemektedir. 

Ürün Güvenliği Testi

Hayvanlar, 1920'lerin başından beri Dünya genelinde ilaçların ve aşıların güvenliğini ve etkinliğini test etmek için kullanılmıştır. II.Dünya Savaşı'ndan sonra hayvanlar, tepkilerinin insanlara ve diğer hayvanlara zarar verme potansiyelini tahmin edebileceği teorisine dayanarak, ev temizleyicileri, kozmetikler, gıda katkı maddeleri ve böcek ilaçları gibi tüketici ürünlerinin güvenliğini test etmek için de yaygın bir şekilde kullanıldı.

Üreticiler hem ani maruz kalma riskini (normal kullanım, göz veya cilt ile kazara temas ve kazara yutma yoluyla) hem de daha uzun vadeli riskleri (kanser veya doğum kusurlarına neden olma potansiyeli gibi) test etmektedir. Ürün güvenliğini test etmek için en yaygın olarak kullanılan hayvanlar fareler, sıçanlar, tavşanlar, kobaylar ve hamsterlerdir. Çıplak derinin gözlerine veya yamalarına uygulama, enjeksiyon, inhalasyon veya oral alım yoluyla test maddelerine maruz kalırlar. Bu testlerden elde edilen bilgiler daha sonra bir şirketin bir ürünün insan kullanımı için güvenli olduğu iddiasını doğrulamak için kullanılır. Ancak bu testlerin çoğu işe yarayan sonuçlar elde edememektedir.

Bir türün test sonuçları her zaman diğerlerine (yani, farelerden tavşanlara ve insanlara) mükemmel şekilde uygulanmadığından, hayvanların iyi test konuları olduğu teorisi son zamanlarda bilimsel eleştirilere konu oldu. Buna ek olarak, birçok tüketici, özellikle kozmetikler için ürün güvenliğini test etmek için hayvanları kullanma etiği konusunda ciddi endişeler yaşamaktadır. Yine de çeşitli nedenlerle, hükümet ve endüstrideki bilim adamları, bazı istisnalar dışında, devletlere bağlı kurumlar tarafından zorunlu tutulmamasına rağmen hayvan testleri kullanmaya devam ediyor.

Kişisel bakım ve ev ürünleri alanında hayvanlar üzerinde testlere alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımında büyük başarılar elde edilmiştir. Son birkaç on yıl içinde, birçok üretici bu amaçla hayvan kullanımına olan bağımlılıklarını önemli ölçüde azalttı. Humane Society International'a göre, kişisel bakım ürünlerinin güvenliğini test etmek için kullanılan hayvan sayısının 1980'lerden bu yana yaklaşık% 90 azaldığı ve şu anda yaklaşık 100.000-200.000 hayvan olabileceği tahmin edilmektedir. Ancak bu sayı yine de çok fazla olmakla beraber tüketicilerin taleplerinin arttırılması ve bilinçlendirilmesi ile kozmetikte hayvan kullanımına son verilebilir.

Cruelty Free Hareketinin Başlaması

1980'lerin başında, LD50 ve Draize göz ve cilt tahrişi testleri gibi yaygın hayvan testi yöntemlerinin halkın farkına varması üzerine bir protesto ortaya çıktı. Bir hayvan aktivisti olan Henry Spira, tüketicileri 1970'lerde ve 1980'lerde bu testleri kaldırmaya yönlendirdi. Revlon'u ve diğer şirketleri sadece güzellik uğruna hayvan zulmünü sürdürmekle suçlayan tam sayfa gazete reklamları yayınladı. Tüketici baskısının bir sonucu olarak Revlon, göz tahrişi testlerinde hayvanların kullanımına alternatifler geliştirmeyi amaçlayan büyük bir araştırma programını finanse eden ilk ABD kozmetik şirketi oldu. Avon hızla aynı şeyi yaptı. Kısa süre sonra, üyeleri tüm büyük ABD kozmetik şirketlerini içeren Kozmetik, Tuvalet Malzemeleri ve Koku Derneği (CTFA), alternatifler geliştirmek için 1 milyon dolarlık hibe duyurdu. Johns Hopkins Hijyen ve Halk Sağlığı Okulu'na, görevi alternatiflerin geliştirilmesini, kullanılmasını ve kabul edilmesini teşvik etmek olan Hayvan Testlerine Alternatifler Merkezi'ni (CAAT) kurmak için fon verildi.CAAT'ın en büyük başarılarından biri, alternatifler için yöntemler, araştırmalar ve kaynaklar hakkında bilgi için web tabanlı bir takas odası olan ALTWeb'in geliştirilmesiydi. Bu ve bileşenlerin ve ürün formülasyonlarının güvenliğine ilişkin bilgileri yayan diğer siteler, kozmetik ve tüketici ürünleri için testlerde kullanılan hayvanların sayısında bir azalma sağlama yolunda uzun bir yol kat etti.

Güvenlik taraması olarak alternatif test yöntemlerinin artan kullanımı, bir ürünü veya içeriği test etmek için gereken hayvan sayısının azaltılmasına da yardımcı oldu. Artık toksikologlar, herhangi bir hayvan testi yapmadan, genellikle doğrudan gönüllüler üzerinde test yapabiliyorlar. Bazı üreticiler "Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul Edilen" (GRAS) bileşenler kullanır ve bu nedenle daha fazla test gerektirmez. Pek çok yeni in vitro (test tüpü) toksikoloji test tekniği ve in silico (bilgisayar modelleme) analizleri de bilim insanlarına kullanılan hayvanların yerini alma veya azaltma konusunda yardımcı olmaktadır. Hayvan dışı göz ve cilt dokusu tahriş testleri özellikle ilgi çekmiştir. Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Draize tavşan gözü tahriş testi için ilk alternatifleri onayladı ve ileriye doğru büyük bir adım atıldı. Bunun, göz toksisite testi için kullanılan tavşan sayısını yaklaşık % 10 azalttığı tahmin edilmektedir. 2018'de FDA, kozmetik çalışmalarda köpek kullanımına bir alternatif oluşturmak için bir çalışma başlattı. Ajans, uzun vadeli çalışma ve Three R'ye yönelik kamuya açık bir adanmışlık beyannamesi ile birlikte, tüm hayvan araştırma faaliyetlerinin gözetimini sağlamak için Hayvan Refah Konseyi'ni kurdu.

Ek olarak, birçok endüstri yöneticisi, alternatiflerin ticari açıdan mantıklı olduğunu keşfetti. Hayvan dışı testler yalnızca daha insancıl ve daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda geleneksel hayvan testlerinden daha ucuz ve insan tepkisi için daha öngörücü olabilir.

Şimdiye kadar Avrupa Birliği, kişisel bakım ürünleri için ürün güvenliği testlerinde hayvanları kullanmaya alternatif arama ve uygulama konusunda lider olmuştur. 2004 yılında, Avrupa Birliği bitmiş kozmetik ürünlerin ve bileşen bileşenlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklayan bir direktif uygulamaya koydu. 2009 yılında bu direktif, nihai ürün veya bileşenlerinden herhangi biri hayvanlar üzerinde test edildiğinde kozmetiklerin yasaklanmasını da içerecek şekilde genişletildi. 2013 yılına kadar, hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetiklerin satışına ilişkin yasak tam olarak yürürlükteydi. İsrail, Norveç ve Hindistan da zulümsüz kozmetik ürünleri destekleyen yasalar çıkardı. Brezilya, Çin, Yeni Zelanda, Rusya, Vietnam, Tayland ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda başka ülke, kozmetik hayvan testlerini azaltmak ve durdurmak için kampanyalar ve destekler başlattı. Bu, dünya çapında kozmetik ürün testlerinde hayvan kullanımının sonuna doğru önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.

Alternatiflere Kurumsal Bağlılık

Alternatifler ticari açıdan mantıklı olabilirken, bunlara kurumsal bağlılık büyük ölçüde değişir bazı şirketler kendilerini hayvanlar kullanılmadan kişisel bakım ürün güvenliğini test etmeye adamış olsa da, diğer üreticiler alternatif test yöntemlerini geliştirme ve teşvik etme konusunda çok az veya hiç taahhüt ve çaba göstermemektedir. Benzer şekilde, bir şirketin ürün güvenliği testinde hayvan kullanımını sonlandırma kararı hakkındaki kamuoyu açıklaması, gerçek taahhüdünün tek ölçüsü olmamalıdır.

1990'larda, birkaç büyük kozmetik şirketi en azından bazı alternatif test yöntemlerini benimsedi, hayvan testi programlarında (Avon, Revlon, Estée Lauder, Mary Kay ve Gillette ve Bic) kalıcı veya geçici durdurmalar ilan etti ve / veya büyük kurumsal taahhütlerde bulundu. İn vitro sistemleri ve diğer alternatif testleri geliştirmek ve teşvik etmek (Proctor and Gamble, Unilever, Bristol-Myers Squibb, Johnson & Johnson). Ancak, bu şirketlerin çoğu çabaları sekteye uğradı. Ek olarak, Çin'de satılan tüm ürünler üzerinde hayvanlar üzerinde test yapılmasını zorunlu kılan Çin kozmetik pazarı birçok şirket tarafından cezbedildi. Çin'de kozmetik ürünlerini satan hiçbir şirket "zulümsüz" olarak kabul edilemez.

Bunların hepsi önemli, ilerici adımlar, ancak hayvan test hala çoğu büyük şirket tarafından yapılmaktadır. Ancak bu şirketler, güvenlik testi programlarında kullandıkları hayvanların sayısını önemli ölçüde azalttı. Geliştirdikleri alternatiflerin güvenilirliğini oluşturma çabaları, dünya çapındaki laboratuvarlarda hayvanlar için yeni umutlar sunmakta, ancak kişilerin ve devletlerin ürün güvenliğinin kanıtı olarak geçerli alternatifleri kabul etmeye ikna olması çok önemli. Alternatifler ulusal ve uluslararası düzenleyici kurumlar tarafından resmi olarak kabul edilinceye kadar, ürün güvenliği testlerinde hayvan kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik ilerlemeler, önemli ölçüde yavaşlayacaktır.

Cesaret verici bir şekilde, tüketici talebi hiçbir hayvansal içerik ve hayvan kullanılmadan güvenlik testi kullanmayan ürünler için bir pazar yarattı. Avalon Organics, Burt's Bees, The Body Shop, Beauty Without Cruelty, Superdrug gibi şirketler bu ürünlere olan talebi karşılamak için ortaya çıktı. Ek olarak bazı market zincirleri hayvanlar üzerinde test edilmemiş kişisel bakım ürünleri satma politikalarını benimsedi. Daha büyük market zincirleri de bu ürünleri kişisel bakım koridorlarına dahil etti. Günümüzde birçok marka bu politikayı benimsemekle beraber alternetif yöntemlere yatırım ve fon sağlamaktadır.

Ne yapabiliriz?

İki faktör, testte kullanılan hayvanların manzarasını kalıcı olarak değiştirecektir. İlk olarak, bazı kişisel bakım ürünü üreticileri hem sağlam alternatif test yöntemleri geliştirmeyi hem de hükümeti bu yöntemleri ürün güvenliğinin kanıtı olarak kabul etmeye ikna etmeyi hedeflemektir. İkinci olarak, bu alternatifleri onaylama ve kullanma konusunda ilgili tüketicilerin bu şirketlere ve hükümet ve şirketlere baskı yapması, ilerlemenin sürmesini sağlayacaktır.

Devletler “zulümden arındırılmış” etiketleri tanımlayan yönergeler belirleyene kadar, kişisel bakım ürünlerinizin üreticileri hakkında mümkün olan her şeyi öğrenmek bilinçli tüketicilere kalmıştır. MSPCA, hayvan testlerine alternatif geliştirme ve teşvik etme taahhüdüde dahil olmak üzere, güvenlik testi konusundaki tüm yaklaşımlarında en sorumlu olduğunu düşündüğünüz şirketler tarafından üretilen ürünleri seçmenizi tavsiye eder.

Ek olarak, kişisel bakım ürünleri üreticileriyle iletişime geçerek “hayvan deneysiz” etiketlerinin bir tanımını ve alternatif geliştirmeye yaptıkları yatırım hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Alternatif yöntemlerin ulusal ve uluslararası düzenleyici kabulünü teşvik etmek için ne yaptıklarını da sorgulayabilirsiniz.

CCIC, Hayvanlara Yönelik Leaping Bunny Kurumsal Merhamet Standardını karşılayan ürünler için, katı standartlarını karşılayan bir Şefkatli Alışveriş Rehberi tutar. İnternet sayesinde kullandığınız ürünleri ve markaları araştırabilirsiniz.

The Standard Vegan’a mail veya sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Fikirleriniz istekleriniz ve tavsiyelerinizi bize istediğiniz zaman iletebilirsiniz.

‘Kullandığınız Ürünlerde Dostlarımıza Yapılanları Unutmayın’ ve ‘Son Kafes Kırılana Kadar Önemsemekten Vazgeçmeyin.’

Sömürüsüz Ve Zulümsüz Bir Dünya İçin Vegan Olun.