Veganlar hangi vitamini hangi besinlerden alabilir?

A vitamini antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Cilt sağlığı, göz, üreme, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. A vitamini, vegan yaşam tarzına da uygun olan maydanoz, mercimek, havuç, kavun gibi besinlerde bulunur. Özellikle tatlı patates gün içinde ihtiyacınız olan A vitaminini fazlasıyla karşılar.

B6 vitamini stresi azaltmakla birlikte hemoglobinin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda besinlerin sindirimini kolaylaştırarak düzenleyici görevi görür. B6 vitaminini içinde bol miktarda bulunduran nohut, günlük B6 vitamin ihtiyacınızın yüzde 55’ini karşılar. Aynı zamanda muz ve bezelye de B6 vitamini yönünden oldukça zengindir.

Vegan diyeti, hemoglobin oluşumuna yardımcı olan hayvansal gıdaları içermediği için B12 vitamini yönünden eksik kalabilir. Ancak uzmanlar B12’nin bazı mantar türlerinde de bulunduğunu söylüyor. Bu yüzden mantar alımınızı arttırabileceğiniz gibi dışarıdan B12 takviyesi de alabilirsiniz.

En popüler vitaminlerden biri olan C vitamini, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirirken dokularınızın yenilenmesini hızlandırır. Bilinenin aksine C  vitamini en çok turunçgillerde değil kırmızı dolmalık biberde bulunur. Eğer vegan diyetinizde bolca brokoli, kivi, kırmızı dolmalık biber bulundursanız C vitamini eksikliğiyle karşılaşmazsınız.

Cildinizi güneş ışığına maruz bıraktığınızda vücudunuz D vitamini kendi başına üretebilir. Bu yönüyle diğer vitaminlerden ayrılan D vitamini, iltihaplanmaya karşı savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Eğer dışarıda çok fazla zaman geçiremiyorsanız, alternatif olarak soya sütü, badem sütü veya meyve suyu da tüketebilirsiniz.

E Vitamini  stresle mücadele eden ve vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Neyse ki, çoğu gıda bu vitamini içerir bu da bir eksikliğe maruz kalma olasılığınızın azaldığı anlamına gelir.Vegan diyetine uygun olarak bu vitamini alabileceğiniz en iyi besin kaynağı ayçiçeği tohumlarıdır. Alternatif olarak badem, yer fıstığı, avokado ve çam fıstığı gibi besinleri de tüketebilirsiniz.

K vitamini olmadan en ufak bir parmak kesiğinde bile kanınızın durmayacağını biliyor muydunuz? Bu vitamin türü kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamanın durmasına yardımcı olur. K vitamini yönünden zengin olan lahana, ıspanak ve pancar vegan diyeti dostudur.