Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 7 Vegan Yiyecek

Kışın soğuk, yazın klima derken bir şekilde bağışıklık sistemimiz saldırı altına giriyor. Aslında bağışıklık sistemimiz çok iyi çalışırken bir anda bitkin hale geliyoruz. Bir türlü kendimize gelemiyoruz ama kendimize gelmemizi sağlayacak besinler listesi hazırladık. 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 7 vegan yiyecek sizlerle;

1.Sarımsak

Sarımsak, bağışıklık sisteminiz için tam bir antibiyotik kaynağıdır. Hatta antifungal ve antiviral etkileri olduğu da bilinir. Küçük bir diş sarımsak bile sizi enfeksiyonara karşı koruyacak aynı zamanda da dinç kalmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ezilmiiş bir diş sarımsak daha etkili bir hal alıyor, çünkü sarımsağı ezdiğinizde içinden etkili bir bileşen olan alisin ortaya çıkıyor. Yani sarımsak sizin için en doğal antibiyotiktir.

2.Zencefil

Boğaz ağrısı için direkt olarak kullanabileceğiniz bir yiyecektir. Zencefilin içinde hem antibakteriyel hem de antiviral özellikleri var. Zencefil sizi hem rahatlatacak hem de aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. C vitamininize de faydası dokunacaktır.

3.Mantarlar

İltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olur ve aynı zamanda da bağışıklık sisteminiz için destekleyici özellikliği olan beta glukanlar içerir. Ayrıca mantar kanser hücrelerini tanıyan ve bu hücrelerin büyümesini ve bölünmesini önleyen bir tür lektin de içeriyor. Ayrıca yağsız, sağlıklı ve mineral açısından da çok zenginler. 

4.Ekinezya Bitkisi

Hasta olduğumuzda direkt olarak bitki çaylarına yönelim sağlıyoruz, peki bu bitkiyi hiç duydunuz mu? Ekinezya bitkisi, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerin başında geliyor. Papatya ailesine ait bir bitki olan ekinezya, Kuzey Amerika'da,kırlarda ve açık, ağaçlık alanlarda yetişiyor. Bitkisel tedavilerde de oldukça sık kullanılıyor. Vücutta ki en bilinir etkileri ise, inflamasyonu azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve kan şekerini düşürmesidir.

5.Badem

Badem bol miktarda güçlü bir antioksidan olan E vitaminini içeriyor. E vitamini ise vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını korumada hayati öneme sahip. Bu antioksidanlar, hücrelerinizdeki moleküllere zarar verebilecek ve iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı oluyor. 

6. Tarçın

Hoş kokusu ve güçlü bir antioksidan olması ile bilinir. İltihap giderici özelliği varıdr ve aynı zamanda da kan şekerini düzenlemesiyle de oldukça etkili bir besindir. Ayrıca tarçın yağının, mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği görülmüştür.

7.Probiyotik

Bağırsak sağlığınızın genel sağlığınız üzerinde ki etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden bağırsakta oluşabilecek bakterilere karşı kendinizi kkorumanız çok öenmlidir. Bağırsaklarınızı korumanın yolu ise, probiyotiklerden geçiyor. Kış ayları da yaklaştığına göre en sağlıklı probiyotik sizler için tabii ki de turşu olacaktır.